foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Parafia Matki Boskiej Częstochowskiej

Kalendarz wydarzeń

kongres trzezwosciW Siedlcach zakończył się dwudniowy Kongres Trzeźwości Diecezji Siedleckiej, w którym wzięło udział 20 osób z Apostolstwa Trzeźwości działającego przy naszej parafii. Przez dwa dni duchowni i świeccy dyskutowali o problemie alkoholizmu i zastanawiali się jak z nim walczyć.

W pierwszym dniu Kongresu Trzeźwości Diecezji Siedleckiej obradowali eksperci wspierający osoby z chorobą alkoholową z ramienia instytucji. O 12.00 uczestnicy zebrali się w katedrze siedleckiej, by uczestniczyć w Eucharystii, której przewodniczy Biskup Siedlecki Kazimierz Gurda.

W trakcie piątkowego spotkania swoje prelekcje wygłosili eksperci pracujący w szpitalnych Oddziałach Terapii Uzależnień. Ordynator OTU w Łukowie, dr Jerzy Kamiński mówił o diagnozowaniu alkoholizmu i sposobach na motywowanie alkoholika do terapii. Zastępczyni kierownika OTU w Radzyniu Podlaskim, dr Małgorzata Widyńska mówiła o tym, jak rozmawiać z uzależnionym, by zachęcić go do leczenia. Zastępczyni kierownika OTU w Suchowoli, mgr Ewa Orzechowska mówiła o reakcjach osób bliskich, które chcą pomóc uzależnionemu członkowi rodziny. Zaprezentowała się także wspólnota AA. Jej członkowie przedstawili historię ruchu AA, program 12 kroków i swoje świadectwa.

W sobotę (28 kwietnia) odbył się drugi dzień kongresu. Przybyłych powitał ks. Andrzej Kieliszek - diecezjalny duszpasterz trzeźwości.

Później przyszedł czas na prelekcje i dyskusję o problemie alkoholizmu. Małgorzata Trojak (Oddział Terapii Uzależnień w Radzyniu Podlaskim) wygłosiła wykład pt. "Jak wygląda życie w małżeństwie alkoholowym i jak rzutuje ono na funkcjonowanie dzieci?". Natomiast Renata Niedziółka (Oddział Terapii Uzależnień w Łukowie) opowiedziała o tym na jakie trudności natrafia rodzina alkoholowa w procesie zdrowienia alkoholika i jak można je przezwyciężać.

Ks. Józef Sobotka (diecezjalny moderator Krucjaty Wyzwolenia Człowieka) mówił natomiast o roli KWC w realizacji celów Narodowego Programu Trzeźwości.

Nie zabrakło także czasu na świadectwa. Krystyna i Roman Jastrzębski wygłosili świadectwo przynależności do Krucjaty.

O godzinie 12.00 celebrowana była Eucharystia w katedrze siedleckiej. Mszy św. przewodniczył biskup pomocniczy diecezji siedleckiej Piotr Sawczuk. Homilię wygłosił ks. Andrzej Kieliszek.

W dalszej części kongresu zebrani wysłuchali świadectwa życia rodzin ze środowiska wspólnot opartych na programie „12 kroków”. Później przyszedł czas na podsumowanie dwudniowego spotkania.

źródło: www.podlasie24.pl

Dziękujemy za współpracę:

cukiernia kowalscy Drukarnia AMK Reklamix